Uverejnené

vytvorené na Slovensku Modrotlač u Bazovského 2018

Tretí ročník projektu sa odohrával v Trenčíne v spolupráci s galériou M.A. Bazovského v Trenčíne. Autorka projektu vytvorené na Slovensku Nina A. Šošková oslovila do spolupráce dizajnéra a modrotlačiara, Petra Trnku. Nina vytvorila a jemne ozvláštnila svojím vlastným rukopisom kolekciu návrhov pre drevené modrotlačiarské formy, inšpirované Bazovským. Peter Trnka tieto motívy následne premenil do originálnych razníc z hruškového dreva. Raznice tak tvorili neoddeliteľnú súčasť ročníka pre dielne Modrotlač u Bazovského, ale aj pre originál suveníry kolekcie U Bazovkého od vytvorené na Slovensku. Neoddeliteľnou súčasťou dielne sú predstavenie tvorby M.A. Bazovského a história modrotlače, procesu namáčania atď.

Súčasťou tretieho ročníka bola výstava umeleckých diel a návrhov od prizvaných rezidentov a umelcov. Rezidenti ročníka: Nina Augustínová a Peter Trnka, Marek Cina, Kundy Crew, Eva Činčalová, Marie Duclos, Jana Potiron Nováková a Eva Tkáčiková

Vernisáž výstavy prebehla 13. Novembra 2018 pod názvom vytvorené na Slovensku: Modrotlač u Bazovského. Kurátorkami výstavy boli teoretička umenia Nina Vidovencová a autorka projektu vns, Nina Augustínová

Kto bol M. A. Bazovský?

Miloš Alexander Bazovský (nar. 11. 1. 1899 v Turanoch) patrí k najvýraznejším a najvyhranenejším osobnostiam slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Jeho tvorba je už od roku 1978 prezentovaná v stálej expozícii Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. My sme túto galériu navštívili a dielňu Modrotlač u Bazovského pripravili priamo v nej. Máloktorý slovenský umelec je tak autenticky, programovo spojený s  témou Slovenska ako Bazovský. Osobitou výpovednou hodnotou sa vyznačujú jeho figurálne diela, ktoré sme interpretovali a použili ako motívy pre modrotlačiarské raznice.

Zaujímavosťou k autorovi sme sa dočítali, že Obraz Sekera za 90-tisíc eur, Pobožnosť v horách za 76-tisíc eur či Košiar za 38-tisíc eur. V takých cenách sa vydražili Bazovského diela. Ich autor pritom nemal v 50. rokoch ani na farby a plátno.
Viac na https://zapadoslovenska.sk/?p=6357