Uverejnené

Samuel Čarnoký

• S A M U E L Č A R N O K Ý •

Predstavujeme vám rezidenta “vytvorené na Slovensku – suvenir Spiš 2020” ktorý bude vytvárať moderný umelecký suvenír, inšpirovaný Spišským regiónom. 

Samuel Čarnoký je absolventom Ateliéru vizuálnej komunikácie Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde momentálne pôsobí ako odborný asistent. Ako freelance grafický dizajnér sa zameriava predovšetkým na dizajn písma a typografiu, knižný a editoriál dizajn. Pod značkou CarnokyType od roku 2010 tvorí a publikuje autorské písma. Je autorom a spoluautorom
publikácií o písme na Slovensku – Fonts SK (2018); NEONa (spoluautor Radoslav Sinčák, 2014). Za svoju tvorbu bol ocenený v Národnej cene za komunikačný dizajn v roku 2016 a
2018. Žije v Košiciach. 

Inšpirácia je pre Samuela veľmi podstatná a možno ju nachádzať všade. Či už je to fľaša od leča, nápis na výklade obchodu spred 40-tich rokov, životná láska, alebo obdivuhodná práca iných ľudí. 
Vytvoril viacero autorských písiem, no na jedno je vraj obzvlášť hrdý. Volá sa Inka! “Považujem ho za moju zatiaľ najvyzretejšiu a najkomplexnejšiu písmarskú prácu, no hlavne preto, že som ho tvoril s láskou. Písmo Inka je venované mojej partnerke a inšpirácii Inke”. 

Art work: Na fotografii vidíte prácu A—Z: Sprievodca výstavou (dizajn digitálneho písma na Slovensku) na ktorom Samuel Čarnoký spolupracoval aj s jeho manželkou, Evou T. Čarnokou pre Galéria umelcov Spiša, 2018 (repro: archív autora)

Profil photo: Vlado Eliáš