Uverejnené

HODZINY zo Spiša

Made in China? NIE!

Predstavujeme vám dve originálne dielňe od našich umelcov a dizajnérov zo Slovenska! Vytvorte si s nimi  “umelecký suvenír” Je na vás, ktorú si vyberiete. Do poznámky nám napíšte len jej názov.

DIELŇA č.1: 

„VYŠITÉ HODZINY zo Spiša”

Vedeli ste, že Spišiakov volajú hodzinári? A viete aj prečo? 

Nás okrem symbolu hodín, ktoré sú v tomto regióne takmer všade na kostoloch či historických miestach, zaujalo aj ich úžasné nárečie. Veď slová ako numero bigľajz v preklade “figa borová”, bľavajs ako ceruzka, ordung ako poriadok, bembeľ ako veľké brucho, či FERTAĽ v preklade „15min.“ sú veľkou inšpiráciou. Príďte na dielňu a vytvorte si svoj originál suvenír. 

Dielňa obsahuje drevenú podložku na vyšívanie v tvare kruhu 30cm, eko bavlnky, ihlu, hodinový ciferník a strojček a slovník plný nárečia zo Spiša. 

DIELŇA č.2: 

„LINORYT HODZINY zo Spiša”

Naučíme sa pracovať s technikou linorezu alebo linorytu, ktorý je obľúbenou formou výtvarnej umeleckej tlače, podobná drevorezbe. Vytvoríme si originál hodiny inšpirované regiónom Spiš. 

Celá dielňa bude prebiehať v ornamentovom duchu, ktorý je tipický pre región Spiš a spišského umelca Štefana L. Kostelníčka (1900-1949).

Autor Michal Šumichrast navrhol a ručne vyrezal do linolea motívy, ktoré budú slúžiť ako šablóny, na ktoré si budete nanášať podľa vlastnej fantázie farby. Šablóny budete následne odtláčať podľa vlastnej fantázie priamo na drevenú plochu hodín. Rovnako si môžete vytvoriť aj vlastné motívy a šablóny. Následne si na plochu nainštalujete hodinový strojček. Tadááá, hodiny sú na svete!


Výťažkom z tejto dieľne podporíte autorov oboch dielní, umelca Michala Šumichrasta, študenta voľnej grafiky na bratislavskej VŠVU v ateliéri prof. Jančoviča.

Dielne prebiehajú v limitovanom počte účastníkov a odporúčame vopred zaregistrovať!

Dielňa obsahuje: Drevenú podložku k hodinám – kruh priemer: 30cm, Hrúbka dosky: 6 mm, Hodinový strojček s tichým a plynulým chodom, a podľa zamerania dielne vyšívacie potreby, nárečový slovník, originál farby na linoryt, rydlá, linoleum, lyžičky a iný potrebný materiál. Na dielni obdržíte na pamiatku aj certifikát s podpisom autora dielne.