Uverejnené

HODZINY zo Spiša

Made in China? NIE!

Predstavujeme vám dve originálne dielne od našich umelcov a dizajnérov zo Slovenska!

DIELŇA č.1: 

„VYŠITÉ HODZINY zo Spiša”

Vedeli ste, že spišiakov volajú „slepí spišiaci“ práve kôli hodinám na najvyššie položenej veži na Slovensku, na ktoré vôbec nedovideli?

Vedeli ste, že práve v Spišskej Novej Vsi je najvyššie položená kostolná veža na Slovensku, na ktorej je umiestnených až 7 ciferníkov? Práve k tejto dominante Spiša sa viaže legenda o šľepich Špišakoch, o ktorej sa dozvedáme z klapancií – úsmevných veršovačiek v nárečí východniarov, ktoré zozbieral a vydal Milan Barbuš.

Spišiaci majú podľa veže nástojčivý pocit,
že celé Slovensko sa im smeje,
pretože na nej majstri kedysi
„až z dvoma ciferňikamihodzinispraviľi.
Jeden z ňih je calkom hore, druhi dolu nižej,
bi každemu opčanovi ku oku bul bližej.
(…)
Aj Oravci aj Ľiptaci nam to zavidzeľi.
Fše dajaku hanu-šantu na nas vimišleľi.
Struhaju si ešči i dňeš rozne fťipi – kľepi,
že nižni cifernik zato, bo Špišak je šľepi.“

Okrem hodín nás zaujalo aj ich úžasné špišiacké nárečie. Veď slová ako numero bigľajz v preklade “figa borová”, bľavajs ako ceruzka, ordung ako poriadok, bembeľ ako veľké brucho, či FERTAĽ v preklade „15min.“ sú na našu dielňu veľkou inšpiráciou. Príďte a vytvorte si svoj originál suvenír. 

Dielňa obsahuje dizajnovo predpripravenú drevenú podložku v tvare kruhu (priemer 30cm) s vyperforovanými dierkami na vyšívanie, eko bavlnky, tupú ihlu, hodinový ciferník a strojček s tichým chodom a slovník plný nárečia zo Spiša. 

cena dielne za osobu je 40e,
čas trvania dielne je 150min.
kapacita á 15 ľudí
dielňa je určená pre osoby od 12 do 99 rokov!

DIELŇA č.2: 

„LINORYT HODZINY zo Spiša”

Na tejto dielni sa naučíme pracovať s technikou linorezu alebo linorytu, ktorý je obľúbenou formou výtvarnej umeleckej tlače, podobná drevorezbe. Vytvoríme si originál hodiny inšpirované regiónom Spiš. 

Celá dielňa bude prebiehať v ornamentovom duchu, ktorý je tipický pre región Spiš a spišského umelca Štefana L. Kostelníčka (1900-1949).

Autor Michal Šumichrast navrhol a ručne vyrezal do linolea motívy, ktoré budú slúžiť ako šablóny, na ktoré si budete nanášať podľa vlastnej fantázie farby. Šablóny budete následne odtláčať podľa vlastnej fantázie priamo na drevenú plochu hodín. Rovnako si môžete vytvoriť aj vlastné motívy a šablóny. Následne si na plochu nainštalujete hodinový strojček. Tadááá, parádne hodiny sú na svete!

Dielňa obsahuje: Drevenú podložku k hodinám – kruh priemer: 30cm, Hrúbka dosky: 6 mm, Hodinový strojček s tichým a plynulým chodom, a podľa zamerania dielne vyšívacie potreby, nárečový slovník, originál farby na linoryt, rydlá, linoleum, lyžičky a iný potrebný materiál. Na dielni obdržíte na pamiatku aj certifikát s podpisom autora dielne. 

cena dielne za osobu je 36e,
čas trvania dielne je 150min.
kapacita á 15 ľudí
dielňa je určená pre osoby od 12 do 99 rokov!