O nás

Suveníry vznikajú vrámci umeleckých rezidencií v rôznych regiónoch Slovenska. Pri ich tvorbe vychádzajú súčasní slovenskí umelci z ľudových tradícií, regionálnych špecifík a zbierok slovenských galérií.

  • Pripravujeme originálne a hravé dielne inšpirované slovenskými regiónmi
  • Vytvárame umelecké suveníry v limitovaných sériách
  • Podporujeme slovenských umelcov a dizajnérov 
  • Spolupracujeme so slovenskými galériami

Nina A. Šošková je výtvarníčka a sochárka. Je absolventkou magisterského štúdia na Katedre sochárstva Akadémie Umení v Banskej Bystrici, kde aj úspešne obhájila titul Artis Doktor. V rámci doktorandského štúdia absolvovala pracovnú stáž v ateliéri Intermedia Art 3 – škola konceptuálního zkoumání na AVU v Prahe. V roku 2015 založila projekt „vytvorené na Slovensku“ v spolupráci s Lenkou Sršňovou. Dnes s projektom pokračuje pod značkou suvenir _ contemporary art&craft, pre ktorý spolu s umelcami a dizajnérmi navrhujú umelecké predmety, ktoré reprezentujú moderný umelecký pohľad na slovenský suvenír.

Je zakladateľkou „Outdoor Gallery“ umeleckej galérie vo verejnom priestore. Je autorkou medzinárodného public art festivalu „Medzicentrum“ s 10 ročnou tradíciou. V rámci jej umeleckej tvorby realizuje site-specific inštalácie, zúčastňuje sa public art festivalov a umeleckých rezidencií s medzinárodnou účasťou. (Biela noc, Public art contest Pohoda festival, Kukačka, PROSTOR ZLÍN, ReSite, OPEN AiR – Artist in Residence ai.) Je autorkou viacero publikácií k téme „public art“ ako aj k téme „contemporary art&craft“ ktorú ďalej rozvíja pod značkou suvenir _ contemporary art&craft. Od roku 2015 kontinuálne vedie cyklus prezentácií a prednášok s názvom „Umenie pre verejný priestor“ v Dome umenia/Kunsthalle Bratislava. 

Nakoľko vyrastala v drevenici so šindľovou strechou v Čičmanoch, má veľmi blízky vzťah k ľudovej architektúre a umeniu. V roku 2018 ilustrovala knihu Interpretácie – Slovenská ľudová výšivka, ktorá má pre jej úspech už štvrté vydanie. Žije s rodinou v Bratislave. 

Nina Augustin Soska
foto: Ivan Kovac