Uverejnené

vytvorené na Slovensku Orava 2019

29.8.2019 – 1.9.2019 Oravská galéria Dolný Kubín

V tomto roku sa uskutočnil štvrtý ročník projektu, ktorého nosným inšpiračným miestom bol región Orava. Slovensko je bohaté na fascinujúce a nenapodobiteľné kultúrne, historické či prírodné zákutia. Miesta, ktoré treba aspoň raz uzrieť na vlastné oči, tie, ktorých sa musíte dotknúť, aby ste zažili a na sebe pocítili ich ohromnú, pulzujúcu energiu, ktorá sa v nich skrýva. 

a je tu ďalšia skvelá dielňa spojená s novým ročníkom vytvorené na Slovensku Orava 2019. 

Vytvori si svoj suvenír…vytvor si Kompánka…

DIELŇA: Vytvori si svoj suvenír…vytvor si Kompánka…
Dve profesionálne výtvarníčky, sochárka Nina A. Šošková a dizajnérka Jana Potiron sa stretli a spojili svoje kreatívne myslenie a vytvorili jedninčnú dielňu pod ich autorským vedením s odkazom na umelca a sochára, tvorcu slovenského maliarskeho raja, Vladimíra Kompánka.

Kto bol Vladimír Kompánek?

Vladimír Kompánek (1927-2011) bol predovšetkým uznávaný slovenský sochár, ale bol aj výborným maliarom a kresliarom. Jeho výtvarný program bol založený na pretvorení tradičného motívu slovenskej krajiny a ľudí v nej do moderného výtvarného prejavu. Neskôr sa venoval aj tvorbe komorných drevených sôch a „hračkosôch“, v ktorej úspešne prepájal detskú fantáziu s kultúrnym znakom. Začiatkom 70. rokov sa V. Kompánek začal intenzívnejšie venovať aj maľbe. Mal pomerne vyhranené tematické okruhy motívov: zimná krajina, fašiangy na dedine (turoň, masky), maliar a modelka, resp. modelka v ateliéri, akty, únosy kentaurom (často s erotickým podtextom) a znaky v krajine, najmä kostolíky a dedinskú architektúru. Kompánek často pracoval s rustikálnou formou, ktorá sa výrazovo i materiálovo viac zhodovala s tradičným ľudovým tvaroslovím a pripomínala mu „chuť domova“. „Základné určujúce pratvary sú talizmany našej krajiny a ľudí, preto sa usilujem pretlmočiť ich v čo najširšej výrazovej škále a hľadať ich trvalú platnosť“ (Kompánek).

Naša dielňa preto nieje len tak hocijaká dielňa, ale je to dielňa plná zážitkov, práce s kvalitným materiálom, voňavým drevom, práca s kovom, práca s eko farbami na drevo a hračky, dotyk s umením a tvorbou s odkazom na na tohto velikána.
Autorky spojili ich jedinečný dizajn do návrhov a pripravujú “polotovary” na dielňu s ktorými budete môcť vy ďalej pracovať. Na dielni sa stretnete nielen s profesionálnym prístupom, ale aj s komplet vybavením pre zhotovenie suveníru, všetkých potrieb, náradia, štetcov, stojanov…
Pretože dobré dielo vs. suvenír musí mať aj dobrý a kvalitný obalový dizajn! Každý z vás k suveníru dostane ekologické, ručne šité – bavlnené vrecúško s potlačou a štítkom.

Bonusom pre vás bude úžasný certifikát o absolvovaní tejto parádnej, bombastickej dielne s podpismi oboch autoriek. Dobre nie?
Pozor, výroba polotovarov na dielňu je limitovaná a jej počet osôb obmedzený.
Ak máš cit pre umenie, chceš sa niečo nové dozvedieť, priučiť, dať zmysel kreatívnej práci a podporiť tvorbu v regiónoch, poď na to!

Akékoľvek otázky, neváhaj nás kontaktovať mailom
info@vytvorenenaslovensku.sk alebo na
t.č. 0903 345 907 (Nina A.)